Druhy krmiv pro psy

DRUHY KRMIV PRO PSY

Čím krmit psa je jednou z nejčastějších otázek všech majitelů psů. Mezi nejčastější druhy krmení řadíme suchou stravu, tedy granule, vařenou domácí stravu, BARF stravu nebo konzervy. A my si teď jednotlivé druhy popíšeme a zhodnotíme jejich výhody a nevýhody.

SUCHÁ STRAVA = GRANULE PRO PSY

Jedná se bezesporu o jednu z nejčastějších možností krmení. Její výhody tkví především v tom, že je strava plně vyvážená dle věku psa a obsahuje veškeré vitamíny a minerály, které pes potřebuje. Zároveň se velmi jednoduše skladuje. V neposlední řadě je také ekonomicky výhodná a tudíž tolik nezatěžuje váš rozpočet. Mezi hlavní nevýhody patří chuť, která je pro psy málo aromatická a tudíž i méně oblíbená. Některým psům granulovaná strava vyloženě nechutná, ale můžete je postupně přenaučit když jim granule zpočátku namočíte do vody nebo vývaru. Naprostá většina granulí se vyrábí tepelnou extrudací, finální produkt má do 10% obsahu vody. Načatý pytel byste měli spotřebovat do 2-4 týdnů.

KVALITATIVNÍ ROZDĚLENÍ GRANULÍ PRO PSY:

Ekonomická krmiva jsou krmiva nejnižší kvality, která se vyrábí z nejméně kvalitní masokostních mouček. Pro dlouhodobé krmení granulemi nedopořučujeme tyto „ekonomické“ řady granulí, mají často problém se stravitelností, vyvážeností živin, jsou nacpané obilovinami. Taková krmiva mají nízkou energetickou hodnotu, nedostatečný obsah bílkovin a tuků. Nejčastěji na ně narazíte v supermarketech a diskontech s cenou pod 400 Kč za 15Kg pytel.

Prémiová krmiva pokládám za základní volbu vhodná zejména pro zdravé pejsky bez zvláštních nároků na výživu. V našem eshopu Pesklub prodáváme premiová krmiva v několika velikostních baleních a v několika příchutích, aby si pošmákl opravdu každý pejsek. Máte-li doma psa, který má specifické nároky na výživu, zhoršený zdravotní stav či je velmi aktivní nebo stresovaný, doporučujeme nákup superprémiovýc krmiv vyšší kvality.

Superprémiové krmiva pro psy patří k tomu nejlepšímu, co svému pejskovi můžete mezi běžně dostupnými granulemi naservírovat. Jejich předností je skvělý poměr kvalita a cena. Superprémiové krmivo je velice bezpečné pro každodení krmení psa. Granule jsou vyrobené ze surovin v potravinářské kvalitě. Obsahují vysoký obsah masa, neobsahují zbytežné konzervanty, umělé přísady a nejčastější alergeny jako je sója, některé obiloviny apod. Vyšší třídou už jsou jen speciální holististická a ultraprémiová krmiva.

Holistická krmiva někdy také utraprémiová jsou momentálně to nejlepší, co můžete svému pejskovi dopřát. Jsou to granule, které neobsahují nekvalitní obiloviny, jenž u mnohých citlivějších pejsků mohou být příčinou vleklých zažívacích potíží. Naopak obsahují vysoký podíl bílkovin a dalších kvalitních látek, které z obyčejných granulí dělají špičkové krmivo, na němž si váš pes zaručeně pošmákne a bude plný energie a vitální až do vysokého věku. Na druhou stranu jde často o finančně náročné krmivo, což se podepíše na vašem rozpočtu.

DOMÁCÍ VAŘENÁ STRAVA

Jedná se o další možnou variantu, jejíž hlavním kladem je její aromatizovaná chuť, která psům velmi chutná. Klade však mnohem větší požadavky na majitele co do času, tak i do vynalézavosti. Je třeba se snažit krmnou dávku optimálně vyvážit, například střídat různé varianty jídel. Vždy ovšem myslete na pravidlo, že cokoliv se vaří speciálně pro vašeho mazlíčka, se vaří bez soli a koření! I přes to, že nám to chutná, psu naopak škodí. K masu lze střídat více příloh v podobě sacharidů, jako jsou rýže, těstoviny, spařené ovesné vločky. Občas je vhodné doplnit stravu vařenou mrkví.

VLHKÁ STRAVA = KONZERVY

Konzervy jsou většinou oblíbeným pokrmem našich čtyřnohých mazlíčků, především pro svou chuť. Jejich výhodou je, stejně jako u granulí, snadné dávkování a jednoduché skladování. Ovšem konzervy na druhou stranu obsahují vysoké procento vody asi 75%, což psa příliš nezasytí, čímž narůstá spotřeba konzerv a tím pádem je velmi neekonomické krmit pouze konzervami.Otevřenou konzervu uchovávejte v ledničce a spotřebujte do 2 dnů.

BARF (BONE AND RAW FOOD)

BARF krmení

BARF krmení

BARF metoda vychází z přirozené potravy vlků. Upřednostňuje veškerou syrovou stravu, zejména maso, zeleninu nebo ovoce. Je zde žádoucí krmit psa kostmi, hlavně velkými nebo hovězími, které pes může okusovat.V České republice je tato metoda zatím spíše méně známou a neprobádanou, protože je zde velmi důležitá znalost majitele krmivo správně vyvážit. Na druhou stranu na internetu už najdete spoustu návodů a receptů tento typ stravování. Budeme se mu někdy v příštím dílu také věnovat podrobněji.