Koronavirus u koček

Koronavirus u koček This article is verified by a vet

 
Napsáno Franziska Gütgemann, veterinářka
Koronavirus u koček

Koronaviry se vyskytují nejen u majitelů zvířat, ale také u našich chlupatých čtyřnohých přátel. Na rozdíl od nynějšího nového lidského koronaviru jsou kočičí koronaviry (FCoV) u koček známy již mnoho let. Patří k nim Feline Enterale Coronavirus (FECV) a mnohem lépe známý virus infekční peritonitidy koček (FIPV). Ta způsobuje fatální infekční peritonitidu koček (FIP), která u postižených koček vede k zánětu pobřišnice a k nahromadění tekutiny v břišní dutině. Lidé, zejména lidé s oslabenou imunitou, jako jsou senioři a nemocní, trpí chřipkovými příznaky.

Je Covid-19 nebezpečný pro mou kočku?

První případy Covid-19 v Číně byly ohlášeny na konci roku 2019. Podle současného stavu vědy bylo respirační onemocnění způsobené lidským koronavirem (SARS-CoV-2) přenášeno na lidi prostřednictvím netopýrů, luskounů nebo hadů. Přenos SARS-CoV-2 z člověka na kočky a naopak je podle vědců považován za nepravděpodobný.

Koronavirus u koček - šíření a vlastnosti

Mezi koronaviry u koček patří Feline Enterale Coronavirus (FECV) a následný virus kočičí infekční peritonitidy (FIPV). Oba viry jsou opět rozděleny do dvou různých typů (sérotyp I a II), které se také liší svými vlastnostmi.

Feline Enterale Coronavirus (FECV)

Tento virus je u koček rozšířený, zvláště postižené jsou chovy koček. Kočky se mohou nakazit přímým a nepřímým kontaktem prostřednictvím sekrecí dýchacích cest, kontaminované stolice a moči. Kočky se tak navzájem infikují například kontaminovanými miskami na krmení, kočičími toaletami nebo při hraní. Viry prochází ústy do zažívacího, kde se nejprve rozmnožují a poté napadají regionální lymfatické uzliny a fagocyty (makrofágy) imunitního systému.

Virus infekční peritonitidy koček (FIPV)

Zatímco je Feline Entrale Coronavirus (FECV) rozšířený, infekce virem kočičí infekční peritonitidy se vyskytuje u koček mnohem méně často. Je to proto, že virus není přenášen přímým nebo nepřímým kontaktem. Vzniká náhodnými mutacemi Feline Enterale Coronavirus (FECV) ve fagocytech, takže potenciálně každá kočka infikovaná FECV může nést virus kočičí infekční peritonitidy. Infekce však vždy neznamená, že se musí objevit také příznaky nemoci. Pouze u 5 až 10% postižených koček se v průběhu života vyvine infekční peritonitida koček (FIP), přičemž velká část těchto koček je v prvním roce života a hlavní roli hrají faktory oslabující imunitu, jako jsou jiné infekce (např. FeLV, FIV).

Pokud se infikované fagocyty dostanou do krve, virus se šíří po celém těle a způsobuje masivní poškození. Zde záleží na příslušném průbehu nemoci:

 • Vlhká forma (také efuzivní nebo serózní) FIP způsobuje zánět serózních kůží, které mimo jiné pokrývají orgány hrudníku, břišní a pánevní dutiny. Název formy průběhu pochází z masivní produkce žluto-hnědé sekrece, která začíná v průběhu této takzvané polyserositidy.
 • Takzvaná suchá, granulomatózní nebo neefuzivní forma vede k uzlíkovým zánětům (granulomas) v játrech, slezině a slinivce a v lymfatických uzlinách.

Příznaky koronaviru u koček: Jaké jsou klinické příznaky infikovaných koček?

První příznaky nemoci po infekci virem kočičí infekční peritonitidy se mohou objevit po několika dnech nebo až po několika měsících.

Protože je však poškozeno velké množství orgánů, jako jsou ledviny, játra nebo CNS, jsou projevy FIP velmi různorodé. V závislosti na průběhu lze pozorovat následující příznaky:

 • Obecné příznaky: Opakující se horečka, slabost a únava
 • Změny v chování, jako je náhlá agresivita nebo strach
 • Poruchy pohybu jako neúplná paralýza (paréza) nebo problémy s koordinací (ataxie)
 • Žluté zabarvené sliznice (žloutenka, např. V ústech) a kalné onemocnění očí
 • Ztráta hmotnosti se současným zvýšením obvodu břicha (kvůli zaplnění tekutinami) a výslednou dušností

Zatímco FIP způsobuje u koček smrt během několika týdnů, Feline Enterale Coronavirus naštěstí způsobuje jen mírný zánět střev s průjmem a horečkou.

Jak jsou u kočky rozpoznávány koronaviry?

Pokud vaše kočka více spí nebo se vyskytují neurózy nebo jiné závažné příznaky, měli byste to konzultovat s veterinářem.

Pokud dotázání majitele (anamnéza) a obecné klinické vyšetření naznačují možnou infekci koronaviry kočky, má veterinární lékař tři možnosti diagnostiky:

 • Nepřímou detekcí patogenu: Krevní sérum nebo vzorek břišní tekutiny mohou být podrobeny specifickým testům  (ELISA nebo imunofluorescence) k zjištění hladiny protilátek produkovaných imunitním systémem
 • Přímá detekce patogenu: Test krve, exkrementl nebo břišní tekutiny lze použít k provedení molekulárně biologického testu (RT-PCR, polymerázová řetězová reakce v reálném čase) ve veterinární laboratoři. U již zemřelých koček, mohou být  patologicky vyšetřeny granulomy, což je nejbezpečnější metoda detekce
 • Laboratorní diagnostika: redukce červených krvinek (erytrocyty), některých imunitních buněk (např. Lymfocytů a trombocytů) a albuminu, stejně jako zvýšené koncentrace plazmatických bílkovin a fibrinogenu jsou příznaky FIP

Jak je u koček léčena infekce koronaviry?

Průjem a horečka v souvislotsi s infekcí FECV mohou být léčeny léky. Infekční peritonitida koček však bohužel není léčitelná. K dispozici jsou pouze podpůrná opatření, která by měla zlepšit kvalitu života a snížit utrpení kočky. Pokud to již není možné, mělo by se zvážit utracení kočky provedené zvěrolékařem.

Koronavirus u koček - jaká je prognóza?

Prognóza infekce FECV je obvykle dobrá, ale vždy existuje riziko mutace na FIPV. Pokud konečně dojde k vytvoření klinické FIP, je třeba bohužel počítat s brzkým úmrtím kočky.

Jak mohu chránit svoji kočku před koronaviry?

Následující preventivní opatření chrání vaši kočku před infekcí kočičími koronaviry:

 • Pravidelné čištění toalety a misky s vodou a krmením
 • Vyhnout se stresu
 • Pravidelné vyšetřování těhotných koček a čerstvě narozených koťat, zabránění kontaktu s infikovanými kočkami
 • Očkování proti viru kočičí infekční peritonitidy k dispozici od 16 týdnů, je však považováno za kontroverzní