Koronavirus u psů

Koronavirus u psů This article is verified by a vet

 
Napsáno Franziska Gütgemann, Veterinářka
Korona virus Jack russel

Koronavirus u psů způsobuje zpočátku respirační problémy, zatímco v pozdější fázi se vyskytují převážně problémy se žaludkem a střevy. I když je u psů koronavirová infekce často mírná,  zvířata s oslabenou imunitou mít těžký průběh nemoci se silným průjmem a může docházet i k úmrtím.

Je Covid-19 nebezpečný pro mého psa?

Covid-19 je u lidí způsoben SARS-CoV-2, který pochází z Číny.

Dosud nebyly potvrzeny žádné případy přenosu infekce z člověka na psa nebo naopak. Až dosud vědci předpokládali, že koronavirus byl přenášen na člověka netopýry, luskouny nebo hady. Proto podle současných výzkumných údajů není pravděpodobné, že by psi onemocněli na Covid-19.

Přenos, vlastnosti a průběh onemocnění psím koronavirem

Koronaviry se vyskytují u velkého počtu savců, takže kromě psů, koček (FEVC a FIPV) se mohou koronaviry nakazit i prasata, dobytek nebo i my. U psů však nemusí každá infekce vést k projevům příznaků nemoci. Dospělí psi se silným imunitním systémem proto často nevykazují žádné příznaky, ale mohou stále přímým a nepřímým kontaktem nakazit psy s oslabenou imunitou (např. štěňata).

Virové částice psího koronaviru (CCoV) se dostanou do těla ústy nebo nosem, takže se poté jícnem dostávají do trávícího traktu. Možným zdrojem infekce může být pitná voda kontaminovaná fekáliemi, kontaminované předměty (např. Hračky pro psy) a přímý kontakt s infekční psí stolicí. Částice viru se množí ve sliznici žaludku, tenkého i tlustého střeva a mohou vést k masivnímu poškození v důsledku zánětlivých projevů nemoci. Následkem je snížená schopnost absorbovat vodu a živiny z krmiva, což může ohrožovat život především u štěňat, protože si mohou vytvářet jen malé zásoby energie. Vylučování nově vytvořených virových částic stolicí může trvat až dva týdny po objevení příznaků,  proto by měla být zvláště během této doby dodržována účinná hygienická opatření.

Koronavirus u psů: Jaké jsou příznaky?

Psi reagují odlišně na infekci psím koronavirem v závislosti na stavu imunitního systému. Například štěňata nebo jiní nemocní psi (např. S parvovirem) vykazují závažnější průběh než dospělí psi se zesíleným imunitním systémem. U psů nakažených koronaviry se mohou vyskytnout následující potíže s trávícím traktem:

  • Obecné příznaky, jako je únava, slabost a ztráta chuti k jídlu, evtl. horečka
  • Často vodnatý průjem s částečnou příměsí krve nebo hlenu, zvracení
  • Těžká ztráta vody (dehydratace) a kolísání rovnováhy elektrolytů může způsobit problémy s tělním oběhem a srdeční arytmie
  • Psi s oslabeným imunitním systémem mohou na následky infekce zemřít

Pokud již pes jednou koronavirem onemocněl, nelze bohužel vyloučit novou nákazu.

Jak je diagnostikován koronavirus u psů?

Zažívací potíže u psů mohou být způsobeny celou řadou chorob. V rámci položení otázek vlastníkovi (vytvoření anamnézy) a obecného klinického vyšetření by měl být zvěrolékařem zjištěn zdravotní stav i v jiných ohledech (vyšetření sliznice ústní dutiny, vodní režim, frekvence dýchání a srdečního rytmu, změření tělesné teploty), ale i stav očkování, návyky chování a krmení a předběžné odčervení.

Pokud je krevní oběh psa silně ovlivněn ztrátou vody a elektrolytů takovým způsobem, že nelze provést další vyšetření, musí být oběh nejprve stabilizován tekutinovou a elektrolytovou terapií. Teprve poté může být infekce psím koronavirem u psů potvrzena rozborem krve nebo stolice:

  • Standardem je přímá detekce virů pomocí elektronového mikroskopu nebo RT-PCR (polymerázová řetězová reakce v reálném čase)
  • Zřídka se provádí nepřímá detekce viru, která měří koncentraci protilátek (ochranných proteinů imunitního systému), které se v tvoří v krvi

Kromě těchto testů se také doporučuje vyšetřit výkaly na přítomnost parazitů.

Jaké možnosti léčby existují?

Průjem by neměl být podceňován zejména u štěňat, protože se kvůli nízkým energetickým zásobám rychle dostanou do život ohrožující situace. Léčba se proto zaměřuje na podpůrná opatření, která minimalizují průjem a stabilizují krevní oběh psa:

  • Léčba dodáváním tekutin a elektrolytů skrze intravenózní infuzi nebo bolusem pod kůži
  • Odepření krmiva (nejdéle dva dny)
  • Zamezení sekundárním bakteriálním infekcím: Antibiotika
  • Boj proti virové infekci virostatiky
  • Při příliš nízké teplotě se mohou psi zahřívat na vyhřívacích polštářích nebo pod elektrickými přikrývkami (ale tak, aby nedošlo k přehřátí).
  • Po terapii by měl být pes několik dní na dietě. K tomu je vhodná například vařená rýže (bez aroma) s vařeným kuřecím masem
  • Vyhnout se stresu

Jaká je prognóza?

Prognóza nemoci způsobené psím koronavirem u psů je silně závislá na stavu imunitního systému. Štěňata a psi, kteří již trpí parvovirem nebo psinkou proto mají horší šanci na zotavení než zdraví psi. Včasná diagnóza a účinná terapie jsou důležité pro udržení ztráty vody a elektrolytů na minimu.

Jak lze zabránit tomu, aby se pes nakazil koronavirem?

Je možné chránit psy před infekcí psím koronavirem (CCoV) aplikací očkování. To však v současné době není schváleno pro psy v Německu, protože účinnost vakcíny je mezi odborníky kontroverzní. Přesto by psi měli být podle doporučení stálé očkovací veterinární komise pro vakcinaci (StIKo Vet) Friedrich-Löfflerova institutu očkováni proti infekčním chorobám, jako je parvoviróza, psinka a leptospiróza, . Cílem těchto očkování je na jedné straně cílená profylaxe infekce příslušného patogenu a na druhé straně vyloučení následné imunosuprese. Očkovaní psi jsou tak nepřímo chráněni před závažným průběhem nemoci způsobené koronaviry.

Kromě toho se doporučují následující hygienická opatření k zabránění infekčním onemocněním:

  • Čištění a v případě potřeby dezinfekce potravin, míst, kde pes vykonal potřebu, hraček a povrchů pomocí dezinfekčních prostředků, které jsou účinné proti virům
  • Pravidelná výměna pitné vody
  • infikovaní psi by měli být v karanténě po dobu nejméně dvou týdnů
  • Sběr a uzavřená likvidace stolice